Otyłość a zdrowie

Jak już wiemy, nadwaga, a tym bardziej otyłość, nie są stanem pożądanym w naszym organizmie i wiążą się z pewnymi konsekwencjami. Oczywisty raczej jest nieestetyczny wygląd oraz problemy z wyborem odzieży. Problemy te są raczej proste do dostrzeżenia i chyba każdy, kto zmaga się z nadmiarowymi kilogramami zwrócił na to uwagę. Niestety nie są to jedyne „bonusy” związane z byciem, zwyczajowo mówiąc, grubym.

Natura lubi nie iść po naszej myśli i tak się składa, że nasze ciało nie jest dostosowane do dźwigania nadmiarowej ilości tłuszczu. Mało tego – nie lubi takich atrakcji, a dodatkowo nie jest w stanie sobie z tym poradzić na dłuższą metę. O ile chwilowy „brak formy” i tymczasowe roztycie się nie powinno przynieść dalekosiężnych konsekwencji, o tyle długotrwałe przeciążanie naszego organizmu potrafi odbić się w przyszłości dość poważnymi problemami. W ramach przestrogi wymienię i pokrótce opiszę najczęstsze problemy zdrowotne związane z otyłością.

Podwyższony poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów – prowadzi do zwężenia przepustowości naczyń krwionośnych, co ma podłoże przy wielu chorobach układu krążenia.
Choroba niedokrwienna serca – związana z niezaopatrywaniem serca w wystarczającą ilość krwi. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do zawału.
Nadciśnienie– może przyczynić się do niewydolności serca.
Zwyrodnienia stawów– stawy nie są przystosowane do ciągłego przeciążania. Długotrwałe nadwyrężanie ich może doprowadzić do trwałych problemów, np. z kolanami.
Kamica żółciowa – nadprodukcja cholesterolu w wątrobie może doprowadzić do powstawania kamieni żółciowych.
Problemy z oddychaniem – otłuszczone narządy wewnętrzne mogą wywierać nacisk na płuca, zmniejszając przestrzeń do oddychania.
Udar – zablokowanie naczyń krwionośnych, spowodowane złym cholesterolem, może doprowadzić do niedokrwienia mózgu.
Cukrzyca – tkanka tłuszczowa może blokować działanie insuliny, co może przyczynić się do rozwoju cukrzycy typu 2.
Problemy z kondycją – głównie wynikające z poprzednich punktów, czyli problemów z sercem oraz oddychaniem, co sprowadza się do niedotlenienia mięśni.

Nie są to wszystkie możliwe problemy, jednak myślę, że powinny skutecznie zniechęcić to próby podjęcia ryzyka zapoznania się z nimi bliżej.
Może nam się wydawać, że jesteśmy zdrowi, że te problemy nas nie dotyczą lub zdążymy ich uniknąć, jednak pamiętajmy – otyłość to prosta i całkiem krótka droga do właśnie takich problemów ze zdrowiem. Zdrowie może nam się posypać na wiele innych sposobów, więc może spróbujmy wyeliminować te, na które mamy wpływ.

Odchudzanie to dobry wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *